Czym tak naprawdę są spódnice?

spódniceSpódnice przeszły długą drogę, aby zostać rozumianymi tak jak rozumiemy je w dzisiejszych czasach. Kiedyś były bowiem wyłącznie elementem ubioru męskiego, ponieważ kobiety musiały czymś okryć biust (do czego służyły im między innymi suknie). Panowie z kolei nie musieli nic okrywać, więc wystarczyła właśnie odpowiednio skrojona spódnica.

Spódnice znane są od wielu wieków, ale to w średniowieczu (na terenie Europy) starły się dwa ówczesne trendy. Pierwszy, czyli moda na pledy (pled, czyli męska spódnica w stylu celtyckim) oraz moda na spodnie rodem z terenów nordyckich oraz germańskich. Z racji na swą praktyczność, te pierwsze zostały jednak wyparte i nie zachowały się do dziś już nigdzie poza Szkocją, Irlandią oraz Bałkanami. Oczywiście dziś powyższe tereny i tak charakteryzują się noszeniem zgoła innych spódnic, aniżeli w średniowieczu.

 

Spódnice dla kobiet

Co ciekawe, spódnice były przez długi czas kojarzone właśnie z mężczyznami. Zmieniło się to – jak na całą historię spódnic – stosunkowo niedawno. Kobiety zaczęły poń sięgać mniej więcej na krótko przed tym, kiedy sięgnęły i po spodnie – będące symbolem równouprawnienia. Ważne, aby nie mylić spódnic z sutannami, używanymi na przykład przed ministrantów w Kościele rzymskokatolickim. Podsumowując, jeżeli by tak spojrzeć na historię mody, spódnice damskie zajmują w nich bardzo ciekawą i dość nieznaną pozycję. Może by więc o tym pomyśleć przy najbliższej okazji, kiedy będziemy takową na siebie wkładać? Inna rzecz, że ten wierzchni element garderoby wciąż przechodzi metamorfozy, więc nie wiadomo, jak będzie on postrzegany za parędziesiąt czy paręset lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>